ORGANIC BHA CLEANSING FOAM

ORGANIC BHA CLEANSING FOAM

(1 customer review)

19.90

BHA Cleansing Foam është një larës shkumues i ndjeshëm i formuluar me acid salicilik 2% dhe niacinamide 1% për të minimizuar imperfeksionet në lëkurë dhe për të rikthyer ekuilibrin natyral të lëkurës. I pasuruar me hidrolat portokalli dhe ekstrakt organik të barit mijefletësh, ai ndihmon në zbërthimin e yndyrës së bllokuar nën lëkurë (komedoneve), qetësimin e inflamacionit dhe ekuilibrimin e sekretimit të yndyrës. I përshtatshëm për lëkurat e yndyrshme dhe problematike. Në të njëjtën kohë, do të jetë dhe zëvendësuesi i denjë e multifunskional i kremit tonë Derma Pure.

Produkt i testuar dermatologjikisht në EU.

Përdorimi: Aplikoni rreth një pompë nga shkuma në fytyrë të lagur ose tharë (nëse paraprakisht përdorni Pre Cleans-erin ose 2-3 pompa nëse e përdorni si larës të vetëm). Lehtësisht masazhojeni me levizje rrethore për të hequr papastërtitë. Shpëlajeni me ujë dhe thajeni pa e fërkuar lëkurën. Evitoni pjesën e syve.

EN – Soft cleansing mousse formulated with salicylic acid 2% and niacinamide 1% to minimize skin imperfections and restore the skin’s natural balance. Enriched with orange water and organic yarrow extract.

Keep away from heat sources and direct light.
Dermatologically tested in EU.

Use: Apply 2-3 doses of mousse on the part to be treated moistened or dry. Gently massage with circular movements to remove impurities, then rinse and dry without rubbing.

Ingredients: Aqua (Water), Citrus sinensis fruit water, Glycerin, Decyl glucoside, Salicylic acid, Sodium cocoamphoacetate, Niacinamide, Achillea millefolium extract*, Sodium lauroyl glutamate, Sodium benzoate, Potassium sorbate, Tetrasodium glutamate diacetate, Sodium chloride, Sodium hydroxide, Citric acid.
Organic Ingredients*

*Preservative free**

*SLS and SLES free

*Petrolatum, mineral oils and lanoline free

*Colorants free

*Fragrance 100% of natural origin

*With 99,9 of NATURAL ingredients

**it is preserved with completely natural substances not included in the preservatives list

 

Ingredients: Aqua (Water), Citrus sinensis fruit water, Glycerin, Decyl glucoside, Salicylic acid, Sodium cocoamphoacetate, Niacinamide, Achillea millefolium extract*, Sodium lauroyl glutamate, Sodium benzoate, Potassium sorbate, Tetrasodium glutamate diacetate, Sodium chloride, Sodium hydroxide, Citric acid.
Organic Ingredients*

Category:

Description

BHA Cleansing Foam është një larës shkumues i ndjeshëm i formuluar me acid salicilik 2% dhe niacinamide 1% për të minimizuar imperfeksionet në lëkurë dhe për të rikthyer ekuilibrin natyral të lëkurës. I pasuruar me hidrolat portokalli dhe ekstrakt organik të barit mijefletësh, ai ndihmon në zbërthimin e yndyrës së bllokuar nën lëkurë (komedoneve), qetësimin e inflamacionit dhe ekuilibrimin e sekretimit të yndyrës. I përshtatshëm për lëkurat e yndyrshme dhe problematike. Në të njëjtën kohë, do të jetë dhe zëvendësuesi i denjë e multifunskional i kremit tonë Derma Pure.

Produkt i testuar dermatologjikisht në EU.

Përdorimi: Aplikoni rreth një pompë nga shkuma në fytyrë të lagur ose tharë (nëse paraprakisht përdorni Pre Cleans-erin ose 2-3 pompa nëse e përdorni si larës të vetëm). Lehtësisht masazhojeni me levizje rrethore për të hequr papastërtitë. Shpëlajeni me ujë dhe thajeni pa e fërkuar lëkurën. Evitoni pjesën e syve.

EN – Soft cleansing mousse formulated with salicylic acid 2% and niacinamide 1% to minimize skin imperfections and restore the skin’s natural balance. Enriched with orange water and organic yarrow extract.

Keep away from heat sources and direct light.
Dermatologically tested in EU.

Use: Apply 2-3 doses of mousse on the part to be treated moistened or dry. Gently massage with circular movements to remove impurities, then rinse and dry without rubbing.

Ingredients: Aqua [Water], Lavandula angustifolia (Lavender) flower water (*), Decyl glucoside, Glycerin, Sodium cocoamphoacetate, Citric acid, Echinacea pallida extract (*), Achillea millefolium extract (*), Calendula officinalis flower extract (*), Tilia tomentosa extract (*), Hydrolyzed Verbascum Thapsus Flower (*), Sodium lauroyl glutamate, Sodium levulinate, Sodium anisate, Sodium phytate, Benzyl alcohol, Propylene glycol, Sodium benzoate, Potassium sorbate, Sodium chloride, Parfum [Fragrance].

Organic Ingredients*

*Preservative free**

*SLS and SLES free

*Petrolatum, mineral oils and lanoline free

*Colorants free

*Fragrance 100% of natural origin

*With 99,9 of NATURAL ingredients

**it is preserved with completely natural substances not included in the preservatives list

 

Ingredients: Aqua (Water), Citrus sinensis fruit water, Glycerin, Decyl glucoside, Salicylic acid, Sodium cocoamphoacetate, Niacinamide, Achillea millefolium extract*, Sodium lauroyl glutamate, Sodium benzoate, Potassium sorbate, Tetrasodium glutamate diacetate, Sodium chloride, Sodium hydroxide, Citric acid.
Organic Ingredients*

1 review for ORGANIC BHA CLEANSING FOAM

  1. Silvi

    It cleaned very fast my chin pimples, and reduced my black heads. It very light and soft for your skin as a product. A very gentle smell. Very pleasant to use. I totally recommend it.

Add a review

Your email address will not be published.